گم شدن پاسپورت در سفر و راهکارهای حل آن

گم شدن پاسپورت در سفر

گم شدن پاسپورت در سفر و راهکارهای حل آن

دانشنامه سفر قوانین سفر

گم شدن پاسپورت بی اغراق بدترین اتفاقی است که در سفرهای خارجی ممکن است برای هر کسی رقم بخورد! پاسپورت، هویت فرد را در یک کشور خارجی مشخص می‌کند. در نتیجه مفقود شدن آن باعث بی‌هویتی فرد در کشور مقصد و ایجاد دردسرهای بسیار در این کشور می‌شود. امار صورت گم شدن پاسپورت در سفر چه کنیم؟

پس از گم شدن پاسپورت در سفر آشنایی با مراحل قانونی دریافت پاسپورت المثنی در کشور مقصد می‌تواند مشکل شما را تا حد زیادی برطرف کند. اگر می‌خواهید با قوانین دریافت پاسپورت المثنی و راه‌حل‌های کاربردی برای برطرف کردن مشکلات گم شدن پاسپورت در سفر آشنا شوید، مطالعه این مقاله از سایت تی تی بوکینگ را از دست ندهید. در این مقاله گام به گام شما را با مراحل دریافت پاسپورت المثنی در صورت گم شدن پاسپورت آشنا خواهیم کرد.

گم شدن پاسپورت در سفر خارجی چه عواقبی دارد؟

پاسپورت مانند شناسنامه و کارت ملی، هویت شما را در یک کشور خارجی مشخص می‌کند. با گم شدن پاسپورت، انجام بسیاری از کارهای اداری و حقوقی شما در کشور مقصد به مشکل بر می‌خورد. حتی اگر برای تفریح و سیاحت به کشوری دیگر سفر کرده باشید و اکثر روزتان را در کنار ساحل، کوه و جنگل بگذرانید؛ در نهایت هنگام بازگشت از سفر و مراجعه به فرودگاه به پاسپورت نیاز خواهید داشت. بنابراین بلافاصله پس از آنکه متوجه گم شدن پاسپورت‌تان شدید در اولین فرصت برای یافتن آن و دریافت المثنی پاسپورت اقدام کنید.

پس از گم شدن پاسپورت در سفر چه اقداماتی انجام دهیم؟

 

اولین گام پس از گم شدن پاسپورت، پلیس کشور مقصد را در جریان بگذارید

برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی بایستی در سریع‌ترین زمان ممکن پلیس کشور مقصد را از گم‌شدن پاسپورت خود مطلع نمایید. اداره پلیس به شما یک گزارش رسمی از مفقودی گذرنامه خواهد داد. این مدرک از اسناد مهم برای شناسایی هویت شما خواهد بود و بعضی از کارهای روزانه در کشور مقصد مانند change کردن پول و مراجعه به درمانگاه را با استفاده از گزارش رسمی پلیس به راحتی انجام خواهید داد. در برخی از کشورها با استفاده از گزارش پلیس به راحتی می‌توان ویزای فرودگاهی را بدون پاسپورت دریافت کنید.

مراجعه به سفارت ایران، گام دوم و مهم‌ترین گام برای دریافت المثنی

پس از مراجعه به پلیس و اعلام گم‌شدن گذرنامه به نزدیک‌ترین سفارت ایران در کشور مقصد بروید. در این مرحله به شما یک فرم داده می‌شود که پس از پرکردن آن می‌توانید پاسپورت موقت خود را از سفارت دریافت کنید. البته اعتبار این گذرنامه تا پایان سفر شما خواهد بود؛ پس از سفر نیز برای دریافت پاسپورت المثنی بایستی به پلیس +10 در ایران مراجعه کنید. همچنین می‌توانید به سایت وزارت امور خارجه ایران مراجعه و فرم‌ها را به‌صورت آنلاین پر کنید؛ سپس اسناد را پرینت گرفته و به کنسولگری ایران برای دریافت پاسپورت موقت مراجعه نمایید. داشتن گواهینامه بین المللی و پیگیری کار با اجاره یک خودرو تاثیر بسیاری در کاهش هزینه‌های سفر خواهد داشت. پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقاله چگونه گواهینامه بین المللی بگیریم را مطالعه کنید.

روش دریافت پاسپورت موقت در سفارت ایران

مدارک موردنیاز برای دریافت گذرنامه المثنی

برای دریافت گذرنامه المثنی نیاز به مدارک شناسایی و مدارک احراز هویت خود و همراهتان دارید. توجه داشته باشید که هنگام سفر به یک کشور خارجی مدارک مهم شناسایی را به همراه داشته باشید تا در صورت گم شدن پاسپورت در کمترین زمان پاسپورت المثنی را دریافت کنید. مدارک موردنیاز برای دریافت پاسپورت المثنی به شرح زیر هستند:

  • تکمیل دو برگ فرم صدور گذرنامه
  • اصل شناسنامۀ ایرانی و دو سری کپی از تمام صفحات شناسنامه
  • اصل کارت شناسایی ملی و کپی آن
  • سه قطعه عکس 4*3 جدید از روبه‌رو
  • اعلام چگونگی مفقود شدن گذرنامه در دو نسخه
  • نامه اعلام سرقت پاسپورت با تأیید پلیس محلی
  • رسید پرداخت هزینه صدور مجدد گذرنامه

دقت داشته باشید که افراد بالای ۱۵ سال بایستی شناسنامه عکس‌دار خود را ارائه کنند. همچنین بانوان نیز برای عکس بیومتریک باید پوشش کامل اسلامی را رعایت کرده باشند.

مدارک لازم برای دریافت پاسپورت المثنی

صدور المثنی پاسپورت چه‌قدر طول می‌کشد؟

صدور گذرنامه المثنی تا چند سال پیش حدوداً ۶ ماه به طول می‌انجامید. یکی از فرایندهای طولانی شدن صدور پاسپورت المثنی نیز به دلیل درج آگهی مفقودی در روزنامه کثیرالانتشار بوده که دیگر نیازی به انجام این کار نیست. در حال حاضر افراد می‌توانند در کمتر از ۲۰ روز گذرنامه جدید خود را دریافت کنند.

 درج آگهی مفقودی گذرنامه در روزنامه

قبل از سفر، صدور بیمه مسافرتی را فراموش نکنید

یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، صدور و دریافت بیمه مسافرتی پیش از سفرهای خارجی است. با دریافت بیمه مسافرتی می‌توانید تحت پوشش بیمه و پس از مراجعه به سفارت ایران، کلیه هزینه‌های دریافت پاسپورت موقت و هزینه‌های پیرامون آن را دریافت کنید. مهمترین نکته هنگام گم شدن پاسپورت حفظ آرامش و مراجعه به سفارت ایران در کشور مقصد است. با داشتن بیمه دیگر نگران هزینه‌های دریافت گذرنامه المثنی نیز نخواهید بود. به همراه داشتن پرینت واچر هتل و کپی پاسپورت‌هایتان را نیز فراموش نکنید.

کاهش هزینه دریافت پاسپورت المثنی در سفارت ایران

تجربه گم شدن پاسپورت در سفر از دیدگاه مخاطبین تی تی بوکینگ

در این مقاله با پاسخ به سوال در صورت گم شدن پاسپورت در سفر چه کنیم و موضوعات پیرامون آن، شما را گام به گام با دریافت پاسپورت المثنی در خارج از کشور آشنا کردیم. گم شدن پاسپورت ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد؛ بنابراین با بالابردن آگاهی در زمینه باطل کردن گذرنامه و دریافت گذرنامه موقت از کنسولگری ایران در کشور مقصد می‌توانید ظرف چند روز مشکل گم شدن پاسپورت خود را برطرف کنید.

آیا شما هم تا به حال تجربه گم کردن پاسپورت در سفر را داشته اید؟ برای انجام کارهای خود و دریافت گذرنامه موقت در آن کشور چه مراحلی را طی کردید؟ اگر تجربه گم شدن پاسپورت در یک کشور خارجی را دارید در بخش نظرات، تجربه خود را با ما و همراهان سایت تی تی بوکینگ به اشتراک بگذارید. بدون شک استفاده از تجربیات شما کمک بزرگی به همراهان ما در سفرهای خارجی می‌کند.

عارف رادفر

سلام. من عارف رادفر هستم و 35 سال سن دارم و رشته ایرانشناسی رو تحصیل کردم و به واسطه رشته و سفرهای خیلی زیاد اطلاعات کاملی در مورد تمامی دانستنی های ریز و حتی گمنام توی سفر به دست آوردم که برای تجربه سفری بهتر برای بقیه هم مینویسمشون.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.