چطور گواهینامه بین المللی بگیریم؟

چگونه گواهینامه رانندگی بین المللی بگیریم

چطور گواهینامه بین المللی بگیریم؟

دانستنی های سفر دانشنامه سفر

برای یک راننده حرفه‌ای عاشق سفر و هیجان، یکی از لذت‌ها کشف جاده‌های ناشناخته است؛ اما اگر راننده گردشگر گواهینامه بین المللی نداشته باشد، در هیچ کجای دنیا به جز کشور خود، نمی‌تواند پشت فرمان بنشیند. اگر شما هم عاشق رانندگی و سفر هستید، بدون تردید به فکر بین المللی کردن گواهینامه خود افتاده‌اید. در این مقاله قصد داریم بگوییم چگونه ساده و سریع گواهینامه بین المللی بگیریم.

اگر عاشق رانندگی و سفر باشید حتما چند باری با ماشین شخصی خود، دل به جاده‌های کشور زده و سری به شهر‌های کوچک و بزرگ ایران زده‌اید. نشستن پشت فرمان، بی وقفه رانندگی کردن و لذت بردن از مناظر مسیر از آرزو‌های عاشقان سفر جاده‌ای است. شما هم عاشق سفر جاده‌ای و رانندگی هستید و به این فکر کرده‌اید که حتی سفر‌های خارجی را نیز، با ماشین شخصی خود انجام دهید؟ اولین قدم برای سفر جاده به خارج از مرز‌ها، بین المللی کردن گواهینامه رانندگی است. می‌دانید چگونه باید گواهینامه بین المللی بگیرید؟ با ما همراه باشید تا به تمام سوالات خود در مورد گواهینامه بین المللی برسید.

گواهینامه بین المللی رانندگی چیست؟

برای سفر کردن به کشور‌های دیگر با ماشین شخصی خود، دیگر نیازی به دریافت ویزای فرودگاهی و سایر مدارک نخواهید داشت اما در هر حال باید گواهینامه بین المللی داشته باشید. به عبارتی داشتن گواهینامه بین المللی، برای افرادی که زیاد سفر می‌کنند و اقامت دائم برخی از کشور‌ها را هم دارند، ضروری است. مدرک رانندگی شما برای سفر جاده‌ای در کشور‌های خارجی، باید برای مامورین راهنمایی و رانندگی سایر کشور‌ها قابل فهم باشد.

گواهینامه بین المللی یا IDP که مخفف International Driving Permit است، مدرکی بین المللی است؛ این مدرک به شکل سند یا دفترچه‌ای دو برگی، توسط سازمان جهانی اتوموبیل رانی صادر شده و اعتباری یک تا سه سال دارد.

تنها در صورت داشتن گواهینامه بین المللی است که راننده می‌تواند، بدون دردسر در کشور‌های دیگر رانندگی کند. این گواهینامه در بیش از 190 کشور مورد تایید و قابل استفاده خواهد بود. اما فراموش نشود که بعد از پایان اعتبار گواهینامه، نمی‌توانید برای تمدید آن درخواست دهید؛ بلکه باید برای گرفتن گواهینامه جدید اقدام کنید.

کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی

چگونه گواهینامه رانندگی را دریافت کنیم؟ نحوه دریافت گواهینامه بین المللی

شما برای رانندگی در خارج از مرز‌های ایران، نیازمند به دریافت گواهینامه بین المللی هستید. در حال حاضر صدور گواهینامه‌های بین المللی در کانون‌های عضو FIA انجام می‌گیرد. در کشور ایران عضو رسمی سازمان FIA، کانون جهانگردی و اتوموبیلرانی است؛ یعنی تنها از طریق این سازمان در کشور ایران، می‌توانید برای دریافت گواهینامه اقدام کنید.

فراموش نکنید که اگر می‌خواهید با گواهینامه بین المللی سفر کنید، ابتدا باید برای گرفتن پاسپورت اقدام کرده باشید. برای دریافت گواهینامه بین المللی، می‌توانید از دو روش اینترنتی یا حضوری اقدام کنید. در طی مدت سفر خارجیف نباید از پیدا کردن محلی برای اقامت غافل باشید. اگر به عشق جاده‌ها و کشف ناشناخته‌ها سفر می‌کنید، برای اقامت نیز می‌توانید اماکنی چون هاستل را انتخاب کنید. هاستل بسیار مقرون به‌صرفه‌تر از هتل بوده و شما را در طول سفر با افراد جدیدی آشنا می‌کند. می‌خواهید در مورد این مراکز اقامت بیشتر بدانید؟ پس مقاله هاستل چیست را از دست ندهید.

هزینه گواهینامه بین المللی چقدر است

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه بین المللی

  • اولین مدرک، گواهینامه پایه سه است، که باید حداقل یک ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد. اگر کمتر از یک ماه به اعتبار گواهینامه مانده یا اعتبار آن گذشته باید به سرعت برای تمدید آن اقدام کنید.

اگر می‌خواهید گواهینامه بین المللی یکساله را دریافت کنید، گواهینامه پایه سه باید حداقل یک ماه و سه روز اعتبار داشته باشد. برای دریافت گواهینامه بین المللی سه ساله، گواهینامه معتبر رانندگی شما در ایران، باید حداقل سه سال اعتبار داشته باشد.

  • داشتن گواهینامه بین المللی، به تنهایی برای خروج از کشور کافی نیست. هر شهروندی برای خروج از کشور، نیاز به گذرنامه دارد.
  • بعد از تهیه گذرنامه و تمدید گواهینامه، از هر دو مدرک کپی گرفته و چند قطعه عکس تهیه کنید.
  • ارائه گواهینامه بین المللی قبلی، در صورت معتبر بودن

بعد از تهیه مدارک گفته شده، می‌توانید به صورت حضوری به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، مراجعه کنید و بعد از چند ساعت گواهینامه را دریافت کنید. گواهینامه بین المللی، می‌تواند به هفت زبان دنیا انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، روسی، آلمانی، عربی و چینی ترجمه شود.

نحوه دریافت گواهینامه بین المللی

دریافت گواهینامه بین المللی از طریق اینترنت

ساده‌ترین روش برای دریافت گواهینامه بین المللی، ثبت نام اینترنتی است. می‌توانید از طریق مراجعه، به سامانه صدور آنلاین مجوز رانندگی بین المللی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و بعد از طی کردن مراحل مربوطه، در 7 الی 10 روز گواهینامه خود را دریافت کنید. در این روش باید، تمامی مدارک گفته شده را تهیه کرده و بعد از اسکن، آن‌ها را به صورت فایل عکس در بخش‌های مورد نظر آپلود کنید.

روش های دریافت گواهینامه بین المللی

هزینه گواهینامه بین المللی چقدر است؟

هزینه دریافت گواهینامه بین المللی، بسته به یک ساله یا سه ساله بودن آن متفاوت است.

  • هزینه دریافت گواهینامه بین المللی یکساله 141.000 تومان
  • هزینه دریافت گواهینامه بین المللی یکساله موتور 141.000 تومان
  • هزینه دریافت گواهینامه بین المللی سه ساله 414.000 تومان
  • هزینه دریافت گواهینامه بین المللی یکساله موتور با خودرو 163.000

چه کشور‌هایی گواهینامه بین المللی را نمی‌پذیرند؟ بررسی کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی

قبل از ارسال درخواست برای گواهینامه بین المللی، باید لیست کشور‌هایی که گواهینامه بین المللی را قبول می‌کنند هم چک کنید. در این میان می‌توانید در مورد کشور‌های بدون ویزا برای ایرانیان هم اطلاعات کسب کنید. کشور‌هایی مثل کلمبیا، قبرس، چین، آرژانتین، ایرلند، تایوان، هنگ کنگ، لیبی، قبرس، آمریکا، انگلستان و ژاپن گواهینامه بین المللی را قبول ندارند.

کشورهای پذیرنده گواهینامه بین المللی

هرآنچه که باید در مورد گواهینامه بین المللی بدانید!

متاسفانه در چند سال اخیر، مراکز و افراد زیادی با سو استفاده، مبالغی را از متقاضیان گواهینامه بین المللی اخذ کرده‌اند، اما مدرکی ارائه نداده‌اند. پس اگر می‌خواهید برای سفر اقدام کنید و پاسپورت هم دارید، هرچه سریع‌تر از روش‌های گفته شده، برای دریافت گواهینامه بین المللی اقدام کنید. اگر هنوز سوالی در رابطه با گواهینامه بین المللی دارید، آن را با ما در میان بگذارید. تا به حال برای دریافت گواهینامه بین المللی اقدام کرده‌اید؟ تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

عارف رادفر

سلام. من عارف رادفر هستم و 35 سال سن دارم و رشته ایرانشناسی رو تحصیل کردم و به واسطه رشته و سفرهای خیلی زیاد اطلاعات کاملی در مورد تمامی دانستنی های ریز و حتی گمنام توی سفر به دست آوردم که برای تجربه سفری بهتر برای بقیه هم مینویسمشون.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.