کارت پرواز چیست؟ هر آن چیز که باید درمورد کارت پرواز بدانید

کارت پرواز چیست

کارت پرواز چیست؟ هر آن چیز که باید درمورد کارت پرواز بدانید

اصطلاحات پروازی اصطلاحات گردشگری

برای سوار شدن به هواپیما به غیر از بلیط به کار پرواز هم نیاز دارید. اما کارت پرواز چیست و چه اطلاعاتی روی آن ثبت شده است؟ برای یافتن پاسخ سوالات خود مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

هیچ پروازی بدون کارت پرواز انجام نمی‌شود. حتما می‌پرسید که کارت پرواز چیست و چه اطلاعاتی روی آن درج می‌شود که اینهمه اهمیت دارد. این مقاله را دقیقا به دلیل پاسخ دادن به این سوال نوشته‌ایم. از همه کاربرانی که به اطلاعات کافی درباره کارت پروزا و کاربرد آن نیاز دارند دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما در مجله اینترنتی تی‌تی‌بوکینگ باشند.

کارت پرواز چیست؟

سفر با هواپیما با هر نوع وسیله نقلیه دیگری متفاوت است. برای سوار شدن به هواپیما به غیر از بلیط به کار پرواز هم نیاز دارید. کارت پرواز توسط آژانس‌های مسافرتی به‌صورت حضوری یا آنلاین برای مسافرین صادر می‌شود. هر مسافری برای عبور از گیت فرودگاه به کارت پرواز نیاز دارد و باید کارت پرواز را که حاوی اطلاعات مهمی مانند نام مسافر است به همراه داشته باشد. با توجه به اهمیت کارت پرواز باید پیش از سوار شدن به هواپیما برای دریافت کارت پرواز اقدام کنید. برای اینکه با مراحل دریافت کارت پرواز آشنا شوید بخش بعدی مقاله را حتما مطالعه کنید.

معرفی اطلاعات کارت پرواز

چه اطلاعاتی روی کارت پرواز نوشته شده است؟ معرفی اطلاعات کارت پرواز

حالا که دیگر می‌دانیم کارت پرواز چیست و دریافت آن چه اهمیتی دارد، بهتر است اطلاعات جالبی هم درباره مطالب نوشته شده روی کارت پرواز داشته باشیم. روی کارت پرواز اطلاعات مهمی از جمله مشخصات کامل مسافر، تاریخ، ساعت و شماره پرواز نوشته می‌شود. در برخی از کارت‌ها هم اطلاعاتی از جمله جنسیت، شماره پاسپورت، سن و تاریخ تولد مسافران درج می‌شود تا از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری کنند.

همچنین امکان درج شماره صندلی هواپیما نیز روی کارت‌های پرواز وجود دارد. همه این اطلاعات کمک می‌کند تا مسافران دچار دردسر نشوند و مشخصات دقیق پرواز را به همراه داشته باشند. به همین دلیل ارائه کارت پرواز پیش از ورود به گیت ضروری است. اگر می‌خواهید با مراحل رزرو صندلی در هواپیما آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم همین حالا به صفحه چگونه صندلی هواپیما را انتخاب کنیم مراجعه کنید.

کدهای پرواز، مهم‌ترین اطلاعات روی کارت پرواز

یکی دیگر از مهم‌ترین اطلاعاتی که روی کارت‌های پرواز درج می‌شود، کدهای پرواز است. کدهای پرواز ترکیبی از حروف و اعداد هستند. اعداد مرتبط به شماره پرواز بوده و هرکدام از حروف نشان‌دهنده یک مورد خاص است. برای مثال هر ایرلاینی نام خود را با حروف اقتصادی روی کارت پرواز درج می‌کند. همچنین هر کدام از این کدهای ایرلاین‌ها یک عدد دارند که نشان‌دهنده شماره پرواز هر مقصد است.

کدهای دیگری از جمله:

کد مربوط به پرواز با کلاس درج یک با حرف اختصاری A

کد مربوط به قسمت اکونومی با حرف اختصاری Y

کد مربوط به پرواز تجاری یا بیزینس با حرف اختصاری J

کد مربوط به پروازهایی که در طول مسیر توقف دارند با حرف اختصاری S/O

شماره صندلی در کارت پرواز

مراحل گرفتن کارت پرواز، مجوز سوار شدن در هواپیما

گرفتن کارت پرواز یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و چالش‌های مسافران پیش از سوار شدن به هواپیماست. به هر حال نداشتن کارت پرواز مانع از انجام سفر می‌شود و به همین دلیل مسافران استرس بالایی برای دریافت این کارت مهم دارند. دریافت کارت پرواز به دو صورت حضوری و آنلاین انجام می‌شود. هر دو مرحله را به‌طورکامل در قسمت‌های بعدی توضیح داده‌ایم. اگر فوبیای پرواز دارید بهتر است زودتر از ساعت مشخص شده به فرودگاه مراجعه کنید تا استرس دریافت به موقع کارت پرواز را نداشته باشید. مطالعه مقاله چگونه به ترس از پرواز غلبه کنیم به شما کمک می‌کند تا با کمترین استرس پرواز خوبی را پشت سر بگذارید.

دریافت کارت پرواز به‌صورت حضوری

برای گرفتن کارت پرواز به صورت حضوری فقط باید پیش از پرواز به گیت مربوطه یا چک این در فرودگاه مراجعه کنید. با نشان دادن مدارک، بلیط و تحویل دادن بار می‌توانید کارت پرواز را از باجه مربوطه دریافت کنید. برای دریافت کارت پرواز به‌صورت حضوری باید یک ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حاضر باشید و چمدان‌هایتان را تحویل متصدی دهید. بهتر است قبل از تحویل چمدان با قوانین باربری و موضوعاتی همچون هزینه اضافه بار مسافر چقدر است به خوبی َآشنا باشید.

راهنمای دریافت کارت پرواز

گرفتن کارت پرواز به‌صورت آنلاین

یکی دیگر از روش‌های دریافت کارت پرواز، روش آنلاین و اینترنتی است. برای دریافت کارت پرواز به صورت آنلاین باید 24 قبل از پرواز از طریق وب سایت صادر کننده بلیط هواپیما اقدام کنید. برخی از وب سایت‌های فروش بلیط هم در فرودگاه دستگاه‌هایی را قرار داده‌اند که امکان صدور کارت پرواز به صورت آنلاین و اینترنتی را برای مسافران فراهم می‌کند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دریافت کارت پرواز به صورت آنلاین صرفه‌جویی در وقت، پیشگیری از استرس‌های قبل پرواز و منتظر نماندن در صف‌های طولانی صدور کارت پرواز در فرودگاه است. همچنین در روش آنلاین مسافران می‌توانند شماره صندلی را انتخاب کنند و در جای دلخواهشان در طول پرواز بنشینند. با صدور کارت پرواز در روش اینترنتی اطلاعات مهم روی کارت به ایمیل مسافران نیز ارسال می‌شود و به همین ترتیب به راحتی به اطلاعات مورد نیاز دسترسی خواهند داشت تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنند.

دریافت کارت پرواز به صورت انلاین

در این مقاله توضیح دادیم که کارت پرواز چیست و چه اطلاعاتی روی آن درج شده است. امیدواریم که اطلاعات این مقاله برای شما خوانندگان عزیز مجله تی‌تی‌بوکینگ کاربردی و کامل بوده باشد. آیا شما تجربه‌ای از پرواز بدون دریافت کارت پرواز دارید؟ یا اینکه تجربه شما از نحوه دریافت کارت پرواز چیست؟ فکر می‌کنید روش آنلاین بهتر است یا به روش سنتی و حضوری اعتماد بیشتری دارید؟

لطفا تجربیاتتان را درباره نحوه گرفتن کارت پرواز در انتهای این مقاله برای ما و خوانندگان مجله تی‌تی‌بوکینگ به اشتراک بگذارید.

عارف رادفر

سلام. من عارف رادفر هستم و 35 سال سن دارم و رشته ایرانشناسی رو تحصیل کردم و به واسطه رشته و سفرهای خیلی زیاد اطلاعات کاملی در مورد تمامی دانستنی های ریز و حتی گمنام توی سفر به دست آوردم که برای تجربه سفری بهتر برای بقیه هم مینویسمشون.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.