چگونه به ترس از پرواز غلبه کنیم؟ راهکار‌های درمان فوبیای پرواز!

چگونه به ترس از پرواز غلبه کنیم

چگونه به ترس از پرواز غلبه کنیم؟ راهکار‌های درمان فوبیای پرواز!

دانستنی های سفر دانشنامه سفر

ترس از پرواز یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌هایی است که از سفرهای هوایی اجتناب می‌کنند. راه‌کارهای موثری برای غلبه به ترس از پرواز و ارتفاع در هنگام سوار شدن به هواپیما وجود دارد که فقط باید آن‌ها را تمرین کنیم.

تا حالا برای شما هم پیش آمده است که هنگام سوار شدن به هواپیما تپش قلب و تنگی نفس مانع از سوار شدن به هواپیما و انجام سفرتان شود؟ اگر جوابتان به این سوال مثبت است باید بگوییم شما هم از فوبیای پرواز رنج می‌برید. البته  فوبیا و ترس سوار شدن به هواپیما درجات و علت‌های مختلفی دارد و به راحتی نمی‌توان علت و راه‌های درمان آن را تشخیص داد.

اما راهکارهای کاربردی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در کمترین زمان به ترس از پرواز خود غلبه کنید. اگر شما هم تجربه فوبیا پرواز را داشته‌اید یا همچنان با این ترس درگیر هستید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید. پس از مطالعه این مقاله با خیال آسوده و آرامش بیشتر با فوبیا پرواز روبرو خواهید شد و از آن به آرامی گذر می‌کنید. با ما همراه باشید.

فوبیا پرواز چیست؟

فوبیا پرواز یا ترس از پرواز از جمله اختلالات اضطرابی است که مانع از سوار شدن فرد به هواپیما می‌شود. ترس از پرواز ممکن است به حدی باشد که فرد حتی در شرایط اضطراری نیز قادر به سفرکردن با هواپیما و پرواز نباشد. برخی افرادی که با ترس از پرواز دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، در مواقع اجبار حتی سفر‌های خارجی خود را با ماشین انجام داده و برای دریافت گواهینامه بین المللی اقدام می‌کنند. فوبیا پرواز علت‌های متفاوتی دارد، از جمله دلایل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

چگونه به ترس از پرواز غلبه کنیم

ترس از فضای بسته هواپیما، علت رایج سوار نشدن به هواپیما

یکی از رایج‌ترین دلایل ترس از سوار شدن به هواپیما و فوبیای پرواز، وجود فوبیای دیگری به نام کلاستروفوبیا یا همان ترس از مکان‌های بسته است. معمولا در این اختلال اضطرابی افراد از بودن در فضای بسته اذیت می‌شوند و تپش قلب، مشکلات تنفسی، حالت تهوع و سرگیجه در آن‌ها اوج می‌گیرد.

سوار نشدن به هواپیما به دلیل ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع یکی دیگر از دلایل سوار نشدن به هواپیما است که افراد بسیاری با آن درگیر هستند. اگر ترس از ارتفاع شما به دلیل ارتفاع بسیار زیادی است که هواپیما از سطح زمین فاصله می‌گیرد، این امر تا حدودی طبیعی است و ممکن است برای اکثر افراد اتفاق بیفتد. اما اگر فوبیای شدید ترس از ارتفاع دارید و حتی توانایی عبور از یک پل عابر پیاده به دلیل ارتفاع آن را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم به چند جلسه ریکاوری و روان درمانی مراجعه کنید. این ترس از ارتفاع ریشه در تجربیات دوران کودکی و احساسات شما دارد.

ترس از ارتفاع، مانعی برای سوار نشدن به هواپیما

دلایل فکری و احساسی، عامل به وجود آمدن فوبیا پرواز

دلایل احساسی بسیار مانند داشتن تجربه ناگوار از پرواز توسط فرد یا نزدیکان، خاطره تلخ از سفرهای انجام شده با هواپیما، تجربه پرواز پس از سقوط یک هواپیمای مسافربری در کشور، فکرهای وسواسی مانند ترسیم لحظه سقوط و نداشتن اطمینان کامل به خطوط ایرلاین از جمله دلایل و مشکلات فکری است که باعث به وجود آمدن فوبیای پرواز می‌شود. این اتفاق اغلب برای بانوان بارداری که مجبور به سفر شده‌ و از نظر احساسی تحت فشار هستند رخ می‌دهد. اگر شما هم در چنین شرایطی هستید، مقاله مهمترین نکات سفر در حین بارداری را مطالعه کنید.

راهکارهای کاربردی برای از بین بردن ترس سوار شدن به هواپیما

استفاده از راه‌حل‌های کاربردی و تجربی به شما کمک می‌کند تا با ترس از پرواز خود به مرور زمان کنار بیایید و با برطرف کردن آن با خیال آسوده و راحت سفرهای خود را با هواپیما انجام دهید. راهکارهایی که در ادامه به شما معرفی کنیم از شیوه‌های کاربردی است که افراد بسیاری با استفاده از آن‌ها به ترس از پرواز خود غلبه کرده‌اند.

داروی ترس از ارتفاع

روی تنفس‌تان تمرکز کنید و مدام نفس عمق بکشید

یکی از علائم اصلی ایجاد ترس، کوتاه شدن تنفس و تنگی نفس هنگام مواجه با ترس‌های زندگی است. کشیدن چند نفس عمیق و انجام دم و بازدم های پی در پی به شما کمک می‌کند تا روی تنفستان تمرکز کنید و با کنترل تنفس به استرس خود غلبه کنید. ایجاد تنفس درست و اصولی، فعالیت عصبی مغز را  کنترل می کند مانع از ایجاد ترس و استرس‌های عصبی می‌شود.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قبل از پرواز چند دم و بازدم عمیق انجام دهید و در حین پرواز نیز هرگاه احساس ترس و استرس به شما غلبه کرد با چند نفس عمیق ترس را از خود دور کنید.

ترس از بلند شدن هواپیما، عاملی برای ممانعت از سفر با هواپیما

شناخت درمانی، روشی موثر برای از بین بردن فوبیا پرواز

بسیاری از ترس‌های ما از شناخت کم ما نسبت به آن موضوع سرچشمه می‌گیرند. همیشه ناشناخته‌ها برای ما ترسناک‌اند و پس از مواجه با آن‌ها متوجه خواهیم شد که ترس از موضوع به آن اندازه‌ای که فکرش را می‌کردیم نبوده است. افراد مبتلا به فوبیا پرواز نیز سوار شدن به هواپیما را خطرناکتر از آنچه که هست می‌پندارند و با کمک شناخت درمانی آن‌ها به مرور با ترس‌شان کنار خواهند آمد.

افکار منفی که به ذهنتان خطور می‌کند را کنترل کنید

یکی از اصلی‌ترین دلایل ترس سوار شدن به هواپیما به وجود آمدن افکار منفی و تصویرهای وحشتناکی است که هنگام سوار شدن به هواپیما در ذهن ما شکل می‌گیرد. سعی کنید تا حد امکان این افکار منفی را از ذهنتان دور نگه دارید. فکر نکردن به حوادث ترسناک هوایی و تجربیات تلخی که از سقوط هواپیماها شنیده‌اید، زمانی که در هواپیما قرار می‌گیرید کار سختی است اما با تمرین مکرر می توانید به خوبی آن را انجام دهید.

سعی کنید افکار خود را با گوش دادن به موسیقی‌های مورد علاقه، کتاب خواندن و صحبت کردن باهمسفرهایتان از از انرژی های منفی دور نگه دارید. فکر کردن به مقصد سفر و دیدار با دوستان و آشنایان انرژی مثبتی را در ذهن‌تان جاری می‌سازد و به شما کمک می‌کند سفر راحت‌تری داشته باشید. به خلبان اعتماد کنید و از ترس و اضطراب‌های بی مورد دوری کنید. قبل از پرواز نیز،  فکر خود را معطوف به برنامه‌ریزی و وسایل مورد نیاز برای سفر کرده و ذهنتان را از پرواز دور کنید.

مصرف قرص ترس از پرواز و جلوگیری از ایجاد استرس در حین پرواز

به هیچ عنوان مصرف قرص ضد استرس بدون مجوز پزشک به کسانی که فوبیای پرواز دارند توصیه نمی‌شود. در واقع قرص ترس از پرواز وجود ندارد، پس از مراجعه به پزشک با توجه به تشخیص او قرص‌های خواب آور یا ضد استرس برای بیمار تجویز می‌شود تا در حین پرواز برای کاهش استرس از آن‌ها استفاده کنند.

پیشنهاد می‌کنیم ترس از پرواز خود را بدون مصرف دارو و با استفاده از راه حل‌های کاربردی کنار بگذارید. مصرف داروهای خواب آور پس از مدتی ممکن است در سیستم عصبی بدن شما تاثیر منفی بگذارند. در مواقع ضروری حتماً با مشورت پزشک و روانپزشک خود بهترین تصمیم را در زمینه مصرف داروی ضد استرس پرواز داشته باشید.

قرص ترس از پرواز برای حفظ آرامش در طول پرواز

مصمم قدم بردارید و با ترس از پرواز خود روبرو شوید

در این مقاله سعی کردیم شما را با فوبیا پرواز و راه حل‌های کاربردی رفع آن آشنا کنیم. پیشنهاد می‌کنیم با دور کردن افکار منفی و جایگزین کردن آن با افکار و انرژی‌های مثبت ترس از پرواز خود را به مرور زمان کنار بگذارید و اولین پرواز زندگی خود را تجربه کنید. انتخاب یک سفر تفریحی به همراه دوستان نقش بسیار تاثیرگذاری در کاهش استرس و از بین رفتن فوبیا پرواز شما دارد.

تا حد امکان از داروهای خواب آور و ضد استرس استفاده نکنید. انرژی مثبت و افکار زیبای شما بهترین همراه برای رفع فوبیا پروازتان خواهد بود. با کنار گذاشتن ترس از پرواز و تجربه سفر با هواپیما روزهای بسیار خاطره انگیزی را برای خود و عزیزانتان رقم خواهید زد.

عارف رادفر

سلام. من عارف رادفر هستم و 35 سال سن دارم و رشته ایرانشناسی رو تحصیل کردم و به واسطه رشته و سفرهای خیلی زیاد اطلاعات کاملی در مورد تمامی دانستنی های ریز و حتی گمنام توی سفر به دست آوردم که برای تجربه سفری بهتر برای بقیه هم مینویسمشون.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.