چه وسایلی را نباید به هواپیما برد؟

وسایل ممنوعه در سفر با هواپیما

چه وسایلی را نباید به هواپیما برد؟

دانشنامه سفر قوانین سفر

ما در این مقاله برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، به شما خواهیم گفت که چه وسایلی را نمی‌توان به هواپیما برد؟ همچنین لیستی از بار مجاز هواپیما را نیز به شما ارائه خواهیم داد؛ پس برای گرفتار نشدن در فرودگاه برای حمل بارهای غیرقانونی حتماً تا آخر مقاله همراه “تی تی بوکینگ” باشید.

سفر هوایی را با حمل بارهای غیرقانونی به کام خود تلخ نکنید! در تمامی شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای حمل بار با هواپیما وضع شده است. در واقع این قوانین برای حفاظت از امنیت جان مسافران ایجاد شده و تمامی افراد نیز بایستی این قانون‌ها را رعایت کنند. از نظر شرکت‌های هواپیمایی، بار همراه مسافر همیشه خطرناک بوده، مگر این‌که خلاف آن ثابت شود! حمل حتی یک وسیله غیرمجاز باعث لغو سفر شما شده و حتی در برخی مواقع با حمل وسایلی مانند داروی بدون مجوز محکوم به حبس می‌شوید.

به‌صورت کلی حمل بارهایی مانند اشیاء تیز و سلاح‌های گرم بدون مجوز، انواع مهمات جنگی، اسپری‌های سمی و اشک‌آور، مواد آتش‌زا، لوازم ورزشی، ابزارآلات و عطر یا ادکلن ممنوع است. البته می‌توان برخی از این وسایل را به بخش بار هواپیما منتقل کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

وسایل غیرمجاز داخل کابین هواپیما چه چیزهایی هستند؟

کابین یکی از حساس‌ترین بخش‌های هواپیما به‌حساب می‌‌آید؛ به همین دلیل قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای درباره حمل وسایل به این قسمت وجود دارد. در سال‌های گذشته به علت سهل‌انگاری مسافران برای حمل یکسری از بارهای غیرمجاز، اتفاقات ناگواری داخل هواپیما رخ‌داده است؛ همین مسائل باعث شده تا بخش امنیت فرودگاه‌ها حساسیت زیادی بر روی بارهای داخل کابین داشته باشند.

چه وسایلی را نمی‌توان به هواپیما برد

وسایل زیر از جمله اشیا ممنوعه در پرواز داخلی و خارجی برای این بخش از هواپیما به‌حساب می‌آید:

اشیاء تیز: تیغ موکت بری، چاقو، شمشیر، تیغ جراحی، پنجه بوکس، کارد سنگری و قیچی
مهمات جنگی: نارنجک، دینامیک، مواد آتش‌زا و باروتی، مواد محترقه، مواد منفجره و تی‌ان‌تی
اسپری: اشک‌آور، گاز فلفلی و گازهای سمی
لوازم ورزشی: چوب گلف و هاکی، چوب بیسبال، تیروکمان، باطوم، اسکی و چوب بیلیارد
سلاح‌های گرم: تفنگ‌های شکاری، ساچمه‌زن، تفنگ‌های اسباب‌بازی و سلاح‌های نظامی
ابزارآلات: پیچ‌گوشتی، انبردست، چکش و سایر موارد
تمامی مواد خوراکی و سبزیجات جزو اشیا ممنوعه در پرواز خارجی به‌حساب می‌آید
عطر، ادکلن و اسپری‌های خوشبوکننده
داروهای بدون مجوز

معرفی انواع وسایل مجاز داخل کابین هواپیما

برخلاف بارهای غیرمجاز داخل کابین هواپیما، تنها برخی از وسایل محدود را می‌توان به این قسمت حمل کرد. این لوازم‌ها نیز شامل موارد زیر هستند:

 • فندک معمولی بدون گاز
 • یک بسته کبریت (در برخی از شرکت‌ها)
 • چاقوی پلاستیکی با لبهٔ گرد
 • دوربین‌های عکاسی و شکاری
 • صندلی چرخ‌دار بیمار
 • غذای کودک، کتاب و مجله
 • کیف دستی
 • پوشاک
 • لوازم‌آرایش بسته‌بندی شده کمتر از ۱۰ گرم

توجه داشته باشید که قوانین برخی از شرکت‌های هواپیمایی برای حمل بار به داخل کابین فرق می‌کند. در بعضی از مؤسسات محدودیت کمتری در حمل وسایل وجود دارد. شما بایستی حتماً قبل از ورود به فرودگاه با شرکت هواپیمایی مدنظر خود تماس گرفته و از بارهای مجاز اطلاع کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قوانین سفر با هواپیما پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه صندلی هواپیما را انتخاب کنیم را در سایت تی تی بوکینگ مطالعه کنید.

به چه وسایلی در فرودگاه گیر میدهند؟

چه وسایلی را باید به باربری هواپیما تحویل داد؟

در بخش باربری هواپیما محدودیت کمتری برای حمل وسایل وجود دارد. برخی از لوازم‌هایی که نمی‌توان به داخل کابین برد را می‌توان به این بخش از هواپیما منتقل کرد. موارد زیر از جمله وسایل مجاز در قسمت بار هواپیما به‌حساب می‌آیند.

اشیاء تیز و برنده انواع سلاح گرم با مجوز لوازم ورزشی
عطر و ادکلن به‌صورت بسته‌بندی شده مواد آتش‌زا بدون گاز و مایع ابزارآلات و ادوات موسیقی

توجه داشته باشید که برای حمل سلاح بایستی تمامی گلوله‌های آن را خالی کرده و در یک بسته‌بندی با بدنه محکم قرار داد. همچنین می‌توانید هرگونه دارو را بدون مجوز نیز به باربری منتقل کنید. اگر ترس از پرواز و نیاز به مصرف دارد در کابین را دارید، بهتر است مجوز پزشک را به همراه داشته باشید. با مطالعه چگونه به ترس از پرواز غلبه کنیم می‌توانیم به ترس خود در طول پرواز به خوبی غلبه کنید.

برای حمل بار به بخش انبار هواپیما، به چه وسایلی در فرودگاه گیر می‌دهند؟

در بخش انبار هواپیما نیز محدودیت‌هایی وجود دارد. در واقع این محدودیت‌ها باعث می‌شوند تا شما به‌هیچ‌وجه نتوانید این بارها را همراه خود به سفرهای هواپیمایی ببرید. وسایلی مانند مایعات قابل اشتعال، کلاهک‌های انفجاری، مواد شیمیایی، نارنجک، بنزین، دینامیت، منور، باروت و تینر کاملاً ممنوع هستند.

برخی از کشورها در حفظ مواد ارگانیک خود حساسیت زیادی دارند؛ به همین دلیل نمی‌توانید به‌راحتی انواع محصولات کشاورزی یا دامداری را به پروازهای هوایی منتقل کنید.

ورود پاوربانک به هواپیما ممنوع است

وسایل غیرمجاز در سفرهای هوایی خارج از ایران

کشور ایران برخی از قوانین خاص خودش را برای حمل بار به خارج از کشور دارد. به‌عنوان‌مثال شما نمی‌توانید مشروبات الکی را به خارج از کشور منتقل کنید؛ مخصوصاً این‌که همین مسئله باعث بروز مشکلات قانونی بسیار زیادی برای شما خواهد شد. برخی از این بارهای غیرقانونی شامل موارد زیر هستند:

 • خروج بیش از ۵۰۰۰ دلار از کشور
 • هرگونه الکل، سرکه و ترشیجات
 • هرگونه سکه طلا که جزو پشتوانه ارزی کشور محسوب می‌شود
 • فرش دست‌باف بیش از ۲۴ متر
 • خاویار بیش از ۲۵۰ گرم
 • حیوان خانگی بدون مجوز و هماهنگی
 • مواد مخدر
وسایل ممنوع سفر با هواپیما

به لوازم‌های خود قبل از حمل بار به داخل هواپیما دقت داشته باشید

همان‌طور که در مقاله نیز توضیح دادیم، قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای حمل بار در هواپیماهای خارجی و داخلی وجود دارد. حتی تعداد مجاز بار در هواپیما برای پروازهای خارجی کمتر از داخلی است. این قوانین سخت تماماً به علت محافظت از جان مسافران ایجاد شده و بایستی رعایت شوند.

ما سعی کردیم به‌صورت کامل برای شما شرح دهیم که چه وسایلی را نمی‌توان به هواپیما برد؟ همچنین لیست وسایل مجاز را نیز ارائه دادیم. به‌صورت کلی حمل بارهای خطرناک مانند وسایل آتش‌زا، سلاح‌های سردوگرم، دارو، ابزارآلات، وسایل ورزشی و دیگر موارد ممنوع است. البته برخی از این لوازم را نیز می‌توان با بسته‌بندی صحیح و دریافت مجوز به بخش باربری هواپیما منتقل کرد.

عارف رادفر

سلام. من عارف رادفر هستم و 35 سال سن دارم و رشته ایرانشناسی رو تحصیل کردم و به واسطه رشته و سفرهای خیلی زیاد اطلاعات کاملی در مورد تمامی دانستنی های ریز و حتی گمنام توی سفر به دست آوردم که برای تجربه سفری بهتر برای بقیه هم مینویسمشون.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.