ویزای فرودگاهی چیست؟ شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای فرودگاهی

ویزای فرودگاهی چیست

ویزای فرودگاهی چیست؟ شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای فرودگاهی

اصطلاحات پروازی اصطلاحات گردشگری

یکی از مسائلی که ذهن بسیاری از مسافران ایرانی را به خود درگیر می‌کند، موضوع دریافت اجازه ورود یا گرفتن ویزا به کشور‌های دیگر است. برخی از کشور‌ها، برای صدور اجازه ورود قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارند. ویزا براساس نوع استفاده و تعداد ورود و خروج مسافر، به چند دسته تقسیم شده و انواع مختلفی دارد. یکی از این انواع، ویزای فرودگاهی بوده که در این مقاله قصد داریم به توضیح آن بپردازیم.

ویزای فرودگاهی یکی از روش‌های دریافت ویزای کشورهای مختلف است که در مقایسه با سایر روش‌های دریافت ویزا هزینه و زمان کمتری نیاز دارد. بسیاری از کشورهای جهان این اجازه را به مسافران سایر کشورها می‌دهند تا در هنگام ورود به خاک آن کشور از طریق سفرهای هوایی، on arrival visa دریافت کنند که به دلیل صادر شدن این ویزا در فرودگاه، به ویزای فرودگاهی معروف شده است.

اما چه کسانی می‌توانند از ویزای فرودگاهی استفاده کنند؟ چه مدارکی برای دریافت این ویزا لازم است؟ چه کشورهایی ویزای فرودگاهی به ایرانیان می‌دهند؟ اگر شما هم به دنبال یافتن پاسخ این سؤالات هستید با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

ویزای فرودگاهی چیست؟ با ویزای on arrival آشنا شوید

ویزا یا روادید در واقع اجازه ورود به یک کشور است. بنابراین زمانی که قصد ورود به خاک کشور دیگری را دارید باید ویزا دریافت کنید. انواع مختلفی از ویزا وجود دارد و هر کشوری، طبق قوانین دیپلماتیک و تجاری با سایر کشورها روش‌های مختلفی برای اجازه دادن به شهروندان آن‌ها دارد. برای مثال بعضی از کشورها به ویزا نیاز ندارند و شهروندان ایرانی می‌توانند به راحتی به آن‌ها سفر کنند. در برخی دیگر از کشورها پیش از سفر باید ویزا تهیه کنید. دسته دیگری از کشورها وجود دارند که به ایرانیان امکان دریافت ویزا در فرودگاه مقصد را می‌دهد.

این روش برای جلوگیری از هدر رفتن وقت در صف کنسولگری‌ها برای دریافت ویزاست. اگر کشور مقصد شما ویزای فرودگاهی داشته باشد، کافی است تا چمدان خود را جمع کنید، بلیط هواپیما بگیرید و بعد از رسیدن به فرودگاه مقصد با پرداخت مبلغ مشخصی در کوتاه‌ترین زمان ویزای فرودگاهی دریافت کنید. به همین راحتی!

صدور ویزای فرودگاهی برای ایرانیان چگونه است

دریافت ویزای فرودگاهی به چه مدارکی نیاز دارد؟

اگر قصد یک سفر فوری را دارید یا مشغله‌های کاری به شما اجازه نمی‌دهد که برای ویزا از قبل اقدام کنید، ویزای فرودگاهی گزینه بسیار جذابی برای شما است. زیرا برخلاف دریافت ویزای معمولی، دریافت ویزای فرودگاهی بسیار ساده است و معمولاً با مدارک اصلی کار شما راه خواهد افتاد. این مدارک معمولاً شامل موارد زیر می‌شود:

  • ارائه اصل گذرنامه با اعتبار کافی (معمولاً حداقل 3 تا 6 ماه)
  • ارائه کد رفرنس یا تکمیل پرسشنامه مخصوص صدور ویزا
  • اصل بیمه مسافرتی

البته در بعضی از کشورها ممکن است به مدارک بیشتری چون واچر هتل (voucher) و… نیاز باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد واچر هتل، مقاله واچر هتل (voucher) چیست را از دست ندهید. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که قبل از سفر، در مورد مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای فرودگاهی در کشور مقصد تحقیق کنید. علاوه بر این سعی کنید مدارک دقیق و کامل خود را به همراه داشته باشید تا مشکلی برای صدور ویزا رخ ندهد.

بررسی قوانین ویزای فرودگاهی ایران

هزینه ویزای فرودگاهی چقدر است؟

در مورد هزینه دریافت ویزای فرودگاهی باید به این نکته توجه داشته باشید که همه چیز به روابط بین دو کشور و توافقات آن‌ها بستگی دارد. این هزینه ممکن است در طول زمان نیز تغییر کند. بنابراین نمی‌توان مبلغ مشخصی را به عنوان هزینه دریافت ویزای فرودگاهی در نظر گرفت. شهروندان همه کشورها بهتر است قبل از مراجعه به فرودگاه مقصد در مورد هزینه ویزای فرودگاهی تحقیقات خود را انجام دهند.

شما هم بهتر است به این توصیه عمل کنید. با این حال معمولاً هزینه ویزای فرودگاهی سنگین نیست و معمولاً از 10 دلار تا 50 دلار هزینه دارد. هرچند برای بعضی از کشورها ممکن است هزینه ویزای فرودگاهی به بیش از 150 دلار نیز برسد.

هزینه ویزای فرودگاهی

کدام کشورها به ایرانی‌ها ویزای فرودگاهی می‌دهند؟ ویزا فرودگاهی برای ایرانیان

مهم‌ترین کشورهایی که به ایرانی‌ها ویزای فرودگاهی می‌دهند شامل گرجستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، سوریه و لبنان هستند. به طور کلی 14 کشور اروپایی، 9 کشور آسیایی، 4 کشور از قاره اقیانوسیه، یک کشور اروپایی و یک کشور از قاره آمریکا امکان دریافت ویزای فرودگاهی را برای ایرانیان فراهم کرده‌اند. بعد از دریافت ویزای فرودگاهی از این کشور‌ها، با رزرو هتل 5 ستاره uall و استفاده 24 ساعته از خدمات آن به طور رایگان سفری خوش برای خود و خانواده رقم بزنید. می‌خواهید در مورد هتل یوال بیشتر بدانید؟ مقاله هتل uall چیست را مطالعه کنید. لیست این کشورها را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

قاره آمریکا قاره اروپا قاره اقیانوسیه قاره آسیا قاره آفریقا
بولیوی گرجستان جزایر کوک ارمنستان کیپ وورد
جمهوری آذربایجان پالائو لائوس جیبوتی
ساموآ غربی نپال ماداگاسکار
تووالو لبنان موزاببیک
مالدیو کنیا
سوریه کومور
کامبوج تانزانیا
سریلانکا توگو
تیمور شرقی اوگاندا
سیشل
موریتانی
ساحل عاج
گینه بیسائو

مدت زمان ویزای فرودگاهی چقدر است؟

بسته به کشوری که قصد دریافت ویزای فرودگاهی از آن را دارید، مدت اقامت از حداقل 7 الی 8 روز تا حداکثر 90 روز متفاوت خواهد بود. در بین کشورهایی که به ایرانیان ویزا می‌دهند توگو با 7 روز کمترین فرصت اقامت را به شما می‌دهد. کشورهایی مانند جمهوری آذربایجان، مالدیو و سریلانکا به همراه چند کشور دیگر امکان اقامت 30 روزه را با ویزای فرودگاهی فراهم می‌کنند. لبنان 39 روز اقامت می‌دهد.

در نپال، تانزانیا، ماداگاسکار، زیمباوه، گینه بیسائو و سیشل نیز می‌توانید از طریق دریافت ویزای فرودگاهی با پاسپورت ایرانی 90 روز اقامت داشته باشید. در این مورد هم توصیه می‌کنیم حتماً قبل از سفر و دریافت ویزا تحقیقات لازم را در مورد کشورها انجام دهید. قوانین مرتباً در حال تغییر هستند و به عنوان یک مسافری که قصد سفر خارجی را دارد باید با جدیدترین قوانین کشور مقصد خود آشنا باشید.

مدت زمان استفاده از ویزای فرودگاهی

نکاتی که باید در مورد ویزای فرودگاهی بدانید

مهم‌ترین نکته این است که قبل از سفر به کشوری که قصد دریافت ویزای فرودگاهی در آن را دارید، از اینکه برای ایرانیان ویزای فرودگاهی صادر می‌کند مطمئن شوید. صرفاً خوب بودن رابطه بین دو کشور یا هر موضوع دیگری باعث نمی‌شود که این کشورها برای هم ویزای فرودگاهی صادر کنند. برای مثال تا همین چند سال پیش عراقی‌ها برای سفر به ایران نمی‌توانستند ویزای فرودگاهی بگیرند و در حال حاضر نیز فقط در فرودگاه مشهد برای اتباع این کشور ویزا صادر می‌شود.

نکته بعدی نیز همین موضوع صادر شدن ویزا در فرودگاه‌های خاص است. برای مثال کشور آذربایجان برای ایرانیان تنها در فرودگاه حیدرعلی اف ویزا صادر می‌کند. بنابراین مطمئن شوید که فرودگاه مقصد شما همان فرودگاهی است که برای ایرانیان ویزا صادر می‌کند. اگر تجربه چندانی در زمینه سفر خارجی ندارید، بهتر است ابتدا اطلاعات خود را در این زمینه گسترش دهید. به عنوان مثال مقاله هزینه اضافه بار مسافر چقدر است می‌تواند اطلاعات کاملی در زمینه میزان بار ایرلاین‌های داخلی و خارجی به شما بدهد.

هزینه ویزای فرودگاهی

ویزای فرودگاهی برای مسافران و گردشگرانی که به ایران می‌آیند؛ ویزای فرودگاهی ایران

در بسیاری از فرودگاه‌های بین المللی ایران از جمله امام خمینی، مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، تبریز، قشم، کیش و… امکان صادر کردن ویزای توریستی در فرودگاه وجود دارد. برخلاف لیست نسبتاً کوتاهی از کشورها که به ایرانیان ویزای فرودگاهی می‌دهند، مهمانان خارجی و گردشگران حدود 64 کشور جهان می‌توانند در ایران ویزای فرودگاهی دریافت کنند. لیست این کشورها را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

آذربایجان آلبانی آلمان اتریش ارمنستان اسپانیا
استرالیا اسلوونی اسلواکی امارات اندونزی اوکراین
ایتالیا ایرلند بحرین برزیل برونتی بلاروس
بلژیک بلغارستان بوسنی پرتغال پرو تاجیکستان
تایلند ترکمنستان چین دانمارک روسیه رومانی
ژاپن سنگاپور سوئد سوئیس سوریه عربستان
عمان فرانسه فلسطین قبرس قرقیزستان قطر
کرواسی کره جنوبی کره شمالی کلمبیا کوبا کویت
گرجستان لبنان لوکزامبورگ لهستان مالزی مجارستان
مغولستان مکزیک نروژ نیوزلند ونزوئلا ویتنام
هلند یوگوسلاوی یونان هند

نظر شما در مورد ویزای فرودگاهی چیست؟ آیا تا به حال از این نوع ویزا استفاده کرده‌اید؟ اگر تجربه استفاده از ویزای فرودگاهی در هر کشوری را داشته‌اید خوشحال می‌شویم این تجربیات را با ما هم به اشتراک بگذارید. ما سعی کردیم به مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد ویزای فرودگاهی بدانید اشاره کنیم، اما اگر هنوز در خصوص ویزای فرودگاهی سوالی دارید آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

عارف رادفر

سلام. من عارف رادفر هستم و 35 سال سن دارم و رشته ایرانشناسی رو تحصیل کردم و به واسطه رشته و سفرهای خیلی زیاد اطلاعات کاملی در مورد تمامی دانستنی های ریز و حتی گمنام توی سفر به دست آوردم که برای تجربه سفری بهتر برای بقیه هم مینویسمشون.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.