هزینه اضافه بار مسافر چقدر است؟ میزان بار مجاز ایرلاین داخلی و خارجی

هزینه اضافه بار مسافر چقدر است

هزینه اضافه بار مسافر چقدر است؟ میزان بار مجاز ایرلاین داخلی و خارجی

اصطلاحات پروازی اصطلاحات گردشگری

هرشرکت هواپیمایی، مقررات ویژه‌ای خود برای حمل بار در هواپیما دارد؛ این مقررات مربوط به میزان بار مجاز، بسته به نوع بلیط انتخابی و کلاس پرواز متفاوت خواهد بود. به همین دلیل برای اکثر مسافران این سوال پیش می‌آید که هزینه اضافه بار مسافر چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در سفرهای هوایی باید به آن توجه کنید، میزان اضافه بار و هزینه‌های آن است. زمانی که در حال جمع کردن کوله بار سفر هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که از لحاظ اندازه و حجم وسایلی که به همراه می‌برید، دارای محدودیت‌هایی هستید. اگر این محدودیت‌ها را رعایت نکنید و بار اضافه به همراه داشته باشید، ایرلاین ها هزینه‌های زیادی را به عنوان هزینه اضافه بار مسافر از شما دریافت می‌کنند.

سقف بار مجاز در ایرلاین های مختلف متفاوت است و در صورت عدم رعایت میزان بار مجاز ممکن است با مشکلاتی زیادی رو به رو شوید. به همین دلیل قبل از اینکه وسایل سفر خود را جمع کنید باید از میزان بار مجاز و هزینه‌های اضافه بار آگاه شوید. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا هزینه اضافه بار مسافر در پروازهای داخلی و خارجی را بررسی کنیم.

اضافه بار مسافر چیست؟

زمانی که بلیط هواپیما را از یک ایرلاین خریداری می‌کنید می‌توانید مقداری وسیله تا وزن مشخصی همراه خود داشته باشید که به آن بار همراه مسافر گفته می‌شود. زمانی که وزن، تعداد لوازم یا اندازه بار همراه شما از حد استانداردی که ایرلاین تعیین کرده و اجازه می‌دهد بیشتر شود، باید هزینه اضافه‌ای پرداخت کنید که به آن هزینه اضافه بار مسافر یا Excess baggage fees گفته می‌شود. قیمت و هزینه اضافه بار مسافر بسته به ایرلاین انتخاب شده، مسیر، نوع کابین یا کلاس بلیط و برنامه‌های جانبی خطوط هوایی متفاوت خواهد بود.

قیمت اضافه بار ایران ایر داخلی

از کجا بفهمیم میزان بار مجاز همراه مسافر چقدر است؟

معمولاً ایرلاین ها میزان بار مجاز را در بلیط مسافران اعلام می‌کنند. برای اینکه میزان بار مجاز خود را مشاهده کنید کافیست بعد از خرید بلیط بخش baggage weight را بررسی کنید. البته ممکن است در بعضی از بلیط های هواپیماهای داخلی و خارجی این بخش وجود نداشته یا اضافه بار اعلام نشده باشد. در این صورت حتماً قبل از سفر با آژانس مسافرتی خود تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید میزان بار مجاز را به شما اعلام کنند.

اگر معمولاً در هنگام سفر لوازم زیادی را به همراه خود می‌برید، یا وسایل ورزشی بزرگ و حیوانات خانگی به همراه دارید، در همان زمان خرید بلیط بهتر است تا در مورد میزان بار مجاز همراه مسافر اطلاعات کافی را از آژانس هواپیمایی دریافت کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد بار همراه مسافر، مقاله چه وسایلی را نمیتوان به هواپیما برد را نیز مطالعه کرده و از وسایل غیر مجاز در داخل هواپیما آگاه شوید.

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی

تفاوت بار اصلی و بار دستی داخل کابین

برای داشتن سفر خوش و راحت با هواپیما، قبل از هرکاری باید یک صندلی مناسب انتخاب کنید. در مقاله چگونه صندلی هواپیما را انتخاب کنیم به تمامی نکات برای انتخاب بهترین صندلی متناسب با شرایط حال شما اشاره کرده‌ایم. چمدان‌های بزرگ را نمی‌توانید همراه خود به درون هواپیما ببرید. این چمدان‌ها باید در فرودگاه تحویل داده شود تا به قسمت بار هواپیما منتقل شوند. به وسایل و چمدان‌هایی که به قسمت بار هواپیما منتقل می‌شوند بار اصلی یا بار چک-این می گویند. در مقابل بار دستی یا بار داخل کابین شامل وسایل ضروری، جمع و جور و سبکی است که می‌توانید با خود وارد هواپیما کنید. میزان بار چک-این و بار دستی در ایرلاین های مختلف متفاوت است ولی معمولاً بار چک این بین 20 تا 50 کیلوگرم و بار دستی داخل کابین تا سقف 5 یا 7 کیلوگرم مجاز هستند. البته بازهم توصیه می‌کنیم حتماً از آژانس هواپیمایی خود اطلاعات کافی را کسب کنید.

میزان بار مجاز در ایرلاین های داخلی

بسته به نوع کلاس انتخابی (اکونومی یا بیزینس کلاس) سقف میزان بار مجاز همراه مسافر بین 25 تا 50 کیلوگرم متفاوت خواهد بود. ایرلاین های مانند ایران ایر و ماهان که کلاس بیزنسی یا تجاری دارند، بیشترین سقف بار مجاز در ایرلاین های داخلی را نیز ارائه می‌کنند. این نکته را فراموش نکنید که اگر وسایل مورد نیاز برای سفر بسیار زیاد است، خرید یک بلیط بیزینس کلاس بسیار منطقی‌تر از پرداخت اضافه بار با بلیط اکونومی خواهد بود. میزان بار مجاز چند ایرلاین داخلی را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

شرکت هواپیمایی اکونومی بیزینس کلاس فرست کلاس داخل کابین
ایران ایر 30 کیلوگرم 40 کیلوگرم 7 کیلوگرم
ماهان 30 کیلوگرم 40 کیلوگرم 7 کیلوگرم
ایران ایرتور 30 کیلوگرم 5 کیلوگرم
کاسپین 30 کیلوگرم 6 کیلوگرم

میزان بار مجاز در ایرلاین های خارجی

بهترین راه برای با خبر شدن از میزان بار مجاز در ایرلاین های خارجی بررسی بلیط آن‌ها است. در اکثر موارد روی بلیط میزان بار مجاز درج شده است. با این حال مانند ایرلاین های داخلی، میزان بار به کلاس پروازی انتخاب شده بستگی دارد. اکونومی ها میزان بار مجاز کمتری دارند و معمولاً حدود 25 کیلوگرم است. البته در بعضی از پروازهای اروپایی ممکن است بار مجاز به کمتر از 23 کیلوگرم هم و حتی 20 کیلوگرم برسد.

در بلیط های بیزینس کلاس، میزان بار مجاز می‌تواند تا 40 کیلوگرم افزایش پیدا کند و معمولاً از 30 کیلوگرم بیشتر است. در جدول زیر می‌توانید میزان بار مجاز در چند ایرلاین پرطرفدار خارجی را مشاهده کنید:

شرکت هواپیمایی اکونومی بیزینس کلاس فرست کلاس داخل کابین
ترکیش ایرلاینز 30 کیلوگرم 40 کیلوگرم 8 کیلوگرم
امارات 30 کیلوگرم 40 کیلوگرم 50 کیلوگرم 7 کیلوگرم
قطر ایرلاینز 30 کیلوگرم 40 کیلوگرم 50 کیلوگرم 7 کیلوگرم
لوفت هانزا 23 کیلوگرم 32 کیلوگرم (2 بسته) 32 کیلوگرم (2 بسته) 8 کیلوگرم

قوانین اضافه بار ایران ایر

هزینه اضافه بار چقدر است؟

هزینه اضافه بار مسافران بر اساس وزن و تعداد بسته‌ها محاسبه می‌شود. یعنی به ازای هر یک بسته اضافه، یا یک کیلوگرم وطن اضافه، مبلغی به عنوان اضافه بار در نظر گرفته می‌شود. البته بسیاری از ایرلاین ها برای بارهای خاصی مانند لوازم ورزشی یا حیوانات نیز شرایط خاصی دارند. خصوصاً در پروازهای خارجی معمولاً به همراه داشتن اینگونه بارها کاملاً به صورت جدا از میزان بار مجاز محاسبه می‌شود و شامل هزینه اضافه بار خواهد بود.

عرف محاسبه هزینه اضافه بار این است که به ازای هر یک کیلوگرم یک درصد قیمت بلیط در همان مسیر به عنوان هزینه اضافه بار در نظر گرفته می‌شود. اما بسته ایرلاین انتخاب شده و نوع بلیط ممکن است این هزینه کمتر یا بیشتر از یک درصد مبلغ بلیط باشد.

قیمت اضافه بار ایران ایر داخلی

هزینه اضافه بار در ایرلاین های داخلی چقدر است؟

برای با خبر شدن از هزینه دقیق اضافه بار در ایرلاین های داخلی بهتر است با آژانس مسافرتی خود تماس بگیرید، اما می‌توانید در سایت ایرلاین ها نیز جدول قیمت اضافه بار یا هزینه‌های حدودی هر کیلوگرم اضافه را نیز مشاهده کنید.

برای مثال قیمت اضافه بار ایران ایر در سفرهای خارجی اروپایی 15 یورو برای هر کیلوگرم در نظر گرفته شده است. البته ممکن است این قیمت در زمانی که شما قصد سفر را داشته باشید تغییر کرده باشد. هزینه اضافه بار قشم ایر نیز برای سفرهای برای سفرهای خارجی بین 8 تا 15 یورو است که بسته به مبدأ و مقصد متفاوت خواهد بود.

ما سعی کردیم هر آنچه که باید در مورد اضافه بار مسافر بدانید را در این مقاله عنوان کنیم. با این حال اگر هنوز هم سوالی در مورد این موضوع دارید که به آن پاسخ داده نشده است، خوش حال می‌شویم در بخش نظرات مطرح کنید. همچنین اگر تجربه‌ای در مورد پرداخت هزینه اضافه بار مسافر یا استفاده از ایرلاین های مختلف داشته‌اید، حتماً آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید

عارف رادفر

سلام. من عارف رادفر هستم و 35 سال سن دارم و رشته ایرانشناسی رو تحصیل کردم و به واسطه رشته و سفرهای خیلی زیاد اطلاعات کاملی در مورد تمامی دانستنی های ریز و حتی گمنام توی سفر به دست آوردم که برای تجربه سفری بهتر برای بقیه هم مینویسمشون.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.