قلعه جنی کیش؛ مرز باریک بین واقعیت و افسانه در سرزمین آتش!

قلعه جنی کیش

قلعه جنی کیش؛ مرز باریک بین واقعیت و افسانه در سرزمین آتش!

جاهای دیدنیکیش

تمامی داستان‌های ماورایی و قصه‌های ترسناک، در خانه‌های خالی از سکنه و قلعع‌های متروکه رخ می‌دهد؛ شاید گمان کنید که در جزیره کیش با وجود مراکز تفریحی و پاساژ‌های بزرگ، خبری از داستان‌های عجیب و باورنکردنی نباشد…اما این گمان تا زمانی پابرجا خواهد بود که قلعه جنی را ندیده باشید.

در مسیر رفتن به کشتی یونانی، قلعه‌ای مخروبه و متروک قرار گرفته که بین بومیان منطقه به قلعه جنی کیش مشهور است. داستان‌ها و افسانه‌های ترسناکی درباره این قلعه وجود دارد که به باور بسیاری، ریشه در واقعیت دارند. اگر می‌خواهید فقط برای خرید و تفریح به سرزمین آتش بیایید، همین الان این صفحه را ببندید. اما اگر ماجراجو هستید و به دنبال هیجان، آشنایی با قلعه جنی را از دست ندهید.

تاریخچه‌ای کوتاه از ترسناک‌ترین منطقه در جزیره کیش

هنگامیکه خورشید آرام آرام غروب کرده و تاریکی جزیره را در برمی‌گیرد، در سکوت شب تنها صدای چاه‌های آبی و وزش باد لابه‌لای دیوار‌های قلعه به گوش می‌رسد. با آمدن شب، هیچ یک از ساکنین این منطقه به شما کمک نخواهد کرد که به قلعه بروید. زیرا بومیان باور دارند که جن‌ها، در این قلعه زندگی می‌کنند. در طول سال‌ها بومیان روایات و داستان‌های زیادی از قلعه جنی کیش شنیده‌اند؛ رویداد و وقایعی که به تاریخچه این قلعه برمی‌گردد.

فیلم قلعه جنی کیش

افسانه به‌جا‌مانده از 4 سرباز قلعه جنی

قلعه جنی کیش در گذشته به دلیل موقعیت مکانی مناسب، به عنوان پاسگاه ژاندارمری کاربرد داشته است. این قلعه هنگ مرکزی جزیره و محل خدمت سربازی درجه‌داران ژاندارمری بوده است. اغلب گزارش‌ها و رویداد‌های ماورایی مربوط به قلعه جنی کیش، به اواسط دهه 40 برمی‌گردد. زمانیکه پرسنل پاسگاه همهمه و صدای خش خشی از اطراف و داخل قلعه شنیده و به این باور رسیده بودند که این مکان تسخیر شده است.

اما شاید افسانه 4 سرباز مرده در قلعه، مو را به تن شما سیخ کند. یکی از وقایعی که توسط بومیان این منطقه درباره قلعه جنی کیش نقل می‌شود، مربوط به 4 سرباز است که باید شب را در پاسگاه گذرانده و تا صبح به نوبت کشیک می‌دادند. روز بعد زمانیکه پرسنل پاسگاه وارد قلعه می‌شوند، با صحنه‌ای عجیب و وهم‌انگیز روبرو می‌شوند. جسد 4 سرباز با چشمانی باز و بهت‌زده و بدنی سرد و سیاه روی زمین افتاده بود و هیچ توضیحی برای مرگ آن‌ها وجود نداشت. هرگز مشخص نشد، در شبی که این سربازان در قلعه بودند چه اتفاقی افتاده و داستان‌ آن‌ها مانند یک راز سر‌به‌مهر باقی ماند.

ادرس قلعه جنی در کیش

عروسی مخوف در قلعه تسخیر شده

اما افسانه محلی دیگر، به گفته‌های یک راننده تاکسی برمی‌گردد. راننده تاکسی طبق برنامه همیشگی، مسافری را برای بازدید به کشتی یونانی برده بود. در حوالی غروب و زمان بازگشت و گذر از قلعه جنی کیش، متوجه مراسم عروسی در این قلعه می‌شود. اما راننده خیلی زود متوجه می‌شود که مهمان‌ها جای پا، سم دارند. او ماشین را خاموش کرده و در آن پنهان شده و صبر می‌کند که مراسم تمام شود.

طبیعی است که اگر با خانواده و با کودکان برای تعطیلات به جزیره کیش آمده باشید، ماجراجویی در قلعه متروکه جن‌زده چندان گزینه مناسبی به نظر نمی‌رسد. باید در هنگام سفر به کیش با کودک،  به فکر تفریحات جذاب دریایی باشید. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله تفریحات کیش برای کودکان را مطالعه کنید، تا فرزندتان خاطره‌ای خوش از این سفر داشته باشد.

عکس قلعه جنی کیش

معماری و ساختمان قلعه تسخیر شده سرزمین آتش!

در مورد تاریخچه و قدمت قلعه جنی، اطلاعات چندان دقیقی در دسترس نیست. با‌این‌حال برخی از بومیان، ساخت قلعه جنی کیش را در زمان اشغال جنوب ایران و به پرتغالی‌ها نسبت می‌دهند. این قلعه پلانی مستطیل شکل داشته و دو برج بزرگ در دو‌طرف آن قرار داشته که برای محافظت از قلعه ساخته شده‌اند. پنجره‌های قرار داده شده در سرتاسر این قلعه، برای نگهبانی و دیده‌بانی به کار می‌روند. دیواره‌های این قلعه، بسیار ضخیم بوده و باغچه‌ای وسط قلعه وجود دارد. اگر تاکنون از وجود قلعه جنی خبر نداشته‌اید، شاید برایتان جالب باشد که کیش نقاط تاریخی بسیاری دارد. پس اگر فعلا برنامه‌ای برای بازدید از نقاط ترسناک و قدیمی ندارید، شاید بهتر باشد سری به درخت سبز کیش بزنید.

خانه اجنه در کنار کشتی یونانی؛ آدرس قلعه جنی کیش

این قلعه تسخیر شده در غرب جزیره کیش و در نزدیکی کشتی یونانی قرار دارد. برای بازدید از قلعه اجنه، باید به غربی‌ترین نقطه جزیره رفته و سپس به سمت جاده جهان بروید. نرسیده به کشتی یونانی و قبل از آخرین میدان می‌توانید یکی از ترسناک‌ترین نقاط ایران را مشاهده کنید. اما اگر خانوادگی سفر می‌کنید، بهتر است بازدید از نقاط ترسناک کیش را برای زمان دیگری گذاشته و غروب آفتاب زیبا را از کنار کشتی یونانی جاذبه تاریخی جزیره کیش مشاهده کنید.

این قلعه به دلیل عدم رسیدگی و توجه، ظاهر چندان مثبتی نداشته و روبه‌ویرانی است. بومیان نیز جرات نزدیک شدن به این قلعه را نداشته و این نقطه از جزیره هیچ نگهبانی ندارد. ورودی این قلعه مسدود است، اما می‌توان از میان بلوک‌ها رد شده و به داخل ساختمان رفت.

ادرس قلعه جنی در کیش

قلعه جنی کیش، چه راز‌هایی در خود دارد؟

از گذشته تا امروز، داستان‌ها و افسانه‌های زیادی درباره قلعه جنی کیش گفته شده است. داستان‌های محلی که معلوم نیست کدام واقعیت و کدام برگرفته از تخیل و رویا است. اما همه این افسانه‌ها و قصه‌ها باعث شده، گردشگران و مردم ماجراجو، برای چشیدن طعم ترس و هیجان به این قلعه وارد شوند.

بسیاری از افرادی که به این محل وارد شدند، تجربه‌ها و اتفاقاتی را تعریف می‌کنند که دلیل منطقی برای آن‌ها وجود ندارد. دیدن موجوداتی که از حضور بازدیدکنندگان ناراحت بودند یا جوی سنگین و وهم آلود از نقاط مشترک این خاطرات بوده است. این قلعه با همه داستان‌هایی که در خود دارد، ناشناخته و مرموز باقی مانده و به سوژه افرادی تبدیل شده است که عاشق هیجان و آدرنالین هستند. پس اگر عاشق سفر به نقاط ترسناک و مرموز ایران هستید، شاید برایتان جالب باشد که سری به این نقطه از سرزمین آتش بزنید. اما اگر هیچکس شما را در این سفر یاری نکرد تعجب نکنید، چون بومیان این منطقه به تسخیر این قلعه توسط اجنه باور دارند.

هومن صارمی

من هومن صارمی هستم و عاشق سفر. زیبایی‌های طبیعت به نظرم محسور کننده اند و همین حس من رو به سمت شهرهای مختلف ایران کشونده و درباره جاهایی که میرم می نویسم. از علایق اصلی من اشتراک تجربه سفر و جاهای دیدنی شهرهای مختلف با افراد علاقمنده.

برچسب ها :

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.