شهر زیرزمینی کاریز کیش؛ جاذبه تاریخی 2500 ساله جزیره آتش

شهرزیرزمینی کاریز جزیره کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش؛ جاذبه تاریخی 2500 ساله جزیره آتش

جاهای دیدنیکیش

جزیره کیش محدود به مراکز تفریحی و مناظر زیبا نیست؛ سرزمین آتش پر از جاذبه‌های شگفت انگیزی است که باید با آن‌ها آشنا شوید. یکی از این جاذبه‌ها شهر زیرزمینی کاریز کیش است که قدمت آن به 2500 سال قبل برمی‌گردد.

شهر زیرزمینی کاریز کیش، یکی از جاذبه‌های دیدنی جزیره کیش است که شهرت جهانی دارد. با سفر به کاریز کیش می‌توانید زیر سقف 570 میلیون ساله قدم بزنید، فسیل‌هایی از 100 میلیون سال قبل را ببنید و از هنر مردمان ایران زمین در 2500 سال پیش شگفت زده شوید. این‌ها تنها بخشی از شگفتی‌های این کاریز یا همان قنات شگفت انگیز است که در عمق 16 متری زمین قرار گرفته است. اگر قصد سفر به کیش را دارید و در حال برنامه ریزی برای گشت و گذار در این جزیره زیبا هستید، حتماً سفر به شهر زیرزمینی کیش را در برنامه خود قرار دهید و خود را برای یکی از لذت بخش ترین سفرهای عمرتان آماده کنید. همراه ما باشید تا در ادامه این مطلب به اعماق تاریخ سفر کنیم و شهر زیرزمینی کاریز کیش و دیدنی‌های آن بیشتر آشنا شویم.

سفر به کاریز کیش، گشت و گذار در دل تاریخ

شهر زیر زمینی کاریز کیش در واقع یک قنات 2500 ساله است که در عمق 16 متری زمین قرار دارد. سقف این کاریز پوشیده از صدف و مرجان‌هایی است که برای میلیون‌ها سال روی هم انباشته شده‌اند و سقفی به قطر 7 متر را ایجاد کرده‌اند. در سال 1378 یک سرمایه گذار خصوصی با نام منصور حاجی حسینی بعد از بازدید از این کاریز تصمیم گرفت یک مجموعه فرهنگی و گردشگری در این کاریز احداث کند. نتیجه تلاش‌های مهندس منصور حاجی حسینی، ایجاد یک شهر زیرزمینی با امکاناتی مانند موزه، بازار، عکاسخانه، رستوران و کافه است.

کاریز کیش حالا شهرت جهانی دارد و تنها بنایی در جهان است که سقف آن از صدف‌ها و مرجان‌های طبیعی ساخته شده است. علاوه براین ویژگی‌هایی مانند ساختار مرجانی، جریان آب شیرین، هوای خنگ زیر زمین، فسیل‌های چند میلیون ساله و … باعث شده تا شهر زیرزمینی کاریز کیش به یک جاذبه دیدنی برای گردشگران و مسافران ایرانی و خارجی تبدیل شود. اگر در تعطیلاتی که پیش‌رو دارید، می‌خواهید به جزیره کیش سفر کنید سری هم به ساحل مرجانی بزنید. در مقاله ساحل مرجانی کیش کجاست، در مورد این مکان توریستی توضیح داده‌ایم.

شهر زیرزمینی کاریز در کدام استان است

جاذبه‌های کاریز کیش؛ تلفیقی از تاریخ، فرهنگ و هنر

هر گوشه از شهر زیرزمینی کاریز کیش شگفتی‌ها و دیدنی‌های جذابی را در خود جای داده است. اگر علاقه مند به تاریخ، فرهنگ یا هنر هستید، این شهر با وسعت 10 هزار متر مربع مانند یک بهشت کوچک برای شما خواهد بود. در ادامه با مهمترین جاذبه‌های کاریز کیش آشنا می‌شویم.

سقف مرجانی با فسیل‌های 570 میلیون ساله

وقتی وارد کاریز کیش می‌شوید اولی چیزی که نظر شما را به خود جلب می‌کند سقف صدفی و مرجانی آن است. این سقف زیبا، زمانی بستر دریا بوده است. میلیون‌ها سال زمان برده تا لایه لایه صدف و مرجان روی هم قرار بگیرند و سقفی با قطر 7 متر را ایجاد کنند. بنابراین با قدم زدن زیر این سقف، در حال عبور از هزارتوی تاریخ جزیره کیش و تماشای سرگذشت میلیون‌ها سال تاریخ زمین هستید. هر گوشه از سقف کاریز کیش فسیل‌های ارزشمندی را در خود جای داده است که قدمت آن‌ها را بین میلیون‌ها سال تخمین زده‌اند.

فسیل 570 میلیون ساله یک لاک پشت روی سقف کاریز کیش یکی از جذاب‌ترین بخش‌های آن است. تماشای باقی مانده لاک پشتی که میلیون‌ها سال قبل زمانی در این مکان زندگی می‌کرده است هر بازدیدکننده‌ای را شگفت زده می‌کند. عاشقان تاریخ زمین، زمین شناسان، زیست شناسان و افرادی که علاقه مند به این موضوعات جذاب هستند از سراسر جهان خود را به کیش می‌رسانند تا این پدیده کم یاب را از نزدیک مشاهده کنند. پیشنهاد تاریخی بعدی ما به شما، بازدید از جزیره هندورابی کیش است که در استان بندرعباس و در نزدیکی شهرستان بندرلنگه قرار دارد. اگر می‌خواهید سری به مناطق بکر و جذاب کیش بزنید، این جزیره زیبا را فراموش نکنید.

ورودی شهر زیرزمینی کاریز

قنات 2500 ساله و چاه‌های کاریز کیش

سال‌ها قبل از این که کاریز کیش تبدیل به یک شهر زیر زمینی شود، کاربرد دیگری داشته است. پیشینیان هنرمند و معمار ما هزاران سال قبل از این کاریز به عنوان یک قنات استفاده می‌کردند. این قنات از منطقه صفین و باغو کیش سرچشمه می‌گیرد و از طریق دو رشته به محلی که امروزه شهر زیرزمینی کیش در آن قرار دارد می‌رسد. بنابراین شما تنها بخشی از این قنات بزرگ را مشاهده می‌کنید.

در محل مجموعه فرهنگی و سیاحتی شهر زیرزمینی کیش، قنات به سه رشته تبدیل تبدیل می‌شود و بعد از عبور از این ناحیه در یک رشته به مسیر خود ادامه می‌دهد. سرانجام آب گوارای این قنات بزرگ به شهر قدیمی حریره می‌رسد. پیشینیان برای استفاده از آب گوارای قنات 274 حلقه چاه بر روی آن حفر کرده‌اند. در هنگام بازدید از مجموعه کاریز کیش می‌توانید 74 حلقه از این چاه را مشاهده کنید.

قیمت بلیط شهر زیرزمینی کاریز کیش

پایاب 800 ساله، محلی برای برداشت آب از کاریز

یکی دیگر از قسمت‌های جذاب شهر زیرزمینی کاریز کیش که حتماً باید به آن سر بزنید، پایاب 800 ساله آن است. ساکنین قدیم کیش می‌توانستند با استفاده از دلو و طناب از طریق چاه‌های حفر شده آب مورد نیاز خود را برداشت کنند اما ذوق و هنر مردمان این منطقه را می‌توانید در پایاب‌های کاریز کیش مشاهده کنید. پایاب محلی برای جمع آوری و برداشت آب است.

این پایاب‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که همه افراد از پیر، جوان، زن و مرد بتوانند به راحتی آب مورد نیاز خود را از کاریز برداشت کنند. در همان بدو ورود به مجموعه می‌توانید یکی از این پایاب‌ها که تخمین زده می‌شود 800 سال پیش ساخته شده باشد را مشاهده کنید.

تصفیه خانه طبیعی، قدیمی‌ترین آب شیرین کن جهان!

سقف کاریز کیش در واقع یک آب شیرین کن چند صد میلیون ساله است! آبی که در کاریز در جریان است و باعث خنکی هوا می‌شود و در گذشته تشنگان را سیراب می‌کرده است، از جمع شدن آب بارندگی‌های فصلی کیش به دست می‌آید. عبور آب از مرجان‌های موجود در کاریز باعث تصفیه شدن آب می‌شود. به همین دلیل آب قنات کیش از دیرباز یکی از گواراترین و شیرین‌ترین آب‌های منطقه بوده است. حتی تجاری که از جنوب خلیج فارس به کیش می‌آمدند اموال تجاری خود را با این آب شیرین معاوضه می‌کردند.

شهر زیر زمینی کاریز کیش، خنک‌ترین نقطه جزیره

سقف مرجانی و صدفی، دیواره‌های سنگی و آجری در کنار آب خنک و گوارایی که همیشه در جریان است باعث شده تا شهر زیرزمینی کاریز کیش به خنک‌ترین نقطه جزیره تبدیل شود. برخلاف هوای کیش که در تمام طول سال گرم است و فقط گاهی کمتر گرم می‌شود! هوای داخل کاریز همواره مطبوع و خنک است. در هر فصلی از سال اگر از گرمای کیش خسته شدید، خود را مهمان کاریز کیش کنید تا برای ساعتی از یک هوای خنک طبیعی لذت ببرید. طراحی طبیعی و هنر مردمان این سرزمین دست به دست هم داده‌اند تا با ایجاد هوای معتدل درون کاریز، کیفیت آب برای شرب حفظ شود.

شهر زیرزمینی کیش تصاویر

امکانات مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیر زمینی کاریز کیش

خوب حالا که گشت و گذاری در جاذبه‌های طبیعی و تاریخی کاریز کیش داشتیم، نوبت به سر زدن به امکانات شهر زیرزمینی کیش می‌رسد. همانطور که اشاره کردیم، مهندس حاجی حسینی در سال 1378 تصمیم گرفت تا قنات قدیمی کیش را به یک شهر زیر زمینی تبدیل کند. او با سرمایه خصوصی خود ابتدا به احیای قنات پرداخت و تمام تلاش خود را به کار برد تا در زمان مرمت و بازسازی هیچ آسیبی به منبع آب شیرین قنات و کانال‌های آن وارد نشود.

بعد از پایان فرآیند مقاوم سازی و احیای قنان، در طول مسیری که کاریز ختم می‌شود امکانات جذابی برای گردشگران در نظر گرفته شد. شما در حالی که قدم زنان به ورودی کاریز نزدیکی می‌شوید می‌توانید از بازارچه سنتی و موزه کاریز نیز دیدن کنید. همچنین یک رستوران نیز با غذاهای محلی و سنتی در کنار کاریز قرار دارد که می‌تواند گزینه جذابی برای تجدید قوا بعد از یک سفر تاریخی به میلیون‌ها سال قبل باشد! نمازخانه، عکاسخانه و سرویس بهداشتی از سایر امکانات رفاهی این مجموعه فرهنگی و سیاحتی هستند. در کنار این مراکز جذاب، اسکله تفریحی که از بزرگ‌ترین مراکز تفریحی و سرگرمی در جزیره کیش است را فراموش نکنید. این اسکله در سال 1385 ساخته و رفته‌رفته بخش‌های دیگر آن تکمیل شد؛ اسکله تفریحی کیش 437‌متر طول، 18متر عرض، و مساحتی به بزرگی 10‌هزار متر‌مربع دارد.

رستوران کاریز کیش

آدرس و زمان دسترسی به کاریز کیش

آدرس دقیق جاذبه دیدنی کاریز در جزیره کیش در بلوار میرمهنا، حد فاصل میدان المپیک و میدان فارور، شهر کاریز کیش قرار دارد. همچنین ساعت بازدید از این محیط همه روزه از ساعت 9 صبح تا 10:30 شب است و فقط در تعطیلات رسمی ممکن است ساعت بازدید تغییر کند.

ما سعی کردیم تا حد امکان شما را با جاذبه‌های شهر زیر زمینی کاریز آشنا کنیم؛ اما قطعاً بازدید حضوری از این گنجینه گران بها لذت بسیار بیشتری خواهد داشت. اگر در حال برنامه ریزی برای سفر به کیش هستید حتماً کاریز را در برنامه خود قرار دهید. اگر قبلاً از این جاذبه تاریخی و فرهنگی کیش بازدید کرده‌اید نیز خوش حال می‌شویم تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

هومن صارمی

من هومن صارمی هستم و عاشق سفر. زیبایی‌های طبیعت به نظرم محسور کننده اند و همین حس من رو به سمت شهرهای مختلف ایران کشونده و درباره جاهایی که میرم می نویسم. از علایق اصلی من اشتراک تجربه سفر و جاهای دیدنی شهرهای مختلف با افراد علاقمنده.

برچسب ها :

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.